Britská premiérka Theresa Mayová v dopise ohlašujícím odchod Británie z Evropské unie vyzvala Brusel ke spolupráci a zdůraznila, že spořádaný duch jednání je v nejlepším zájmu všech zúčastněných. Pokud jde o technické rozhovory o podmínkách brexitu, chce je zahájit co nejdříve. V dopise, který na svém webu zveřejnila britská vláda, premiérka rovněž ujistila, že respektuje postoj Evropské unie k podmínkám účasti na jednotném trhu.

„Měli bychom spolu jednat konstruktivně, s respektem a v duchu upřímné spolupráce,“ uvedla ministerská předsedkyně. Mayová také upozorňuje, že nadcházející jednání ve spravedlivé a spořádané atmosféře jsou nejlepším postupem nejen pro Spojené království, ale i pro Evropskou unii. Premiérka rovněž vyjádřila přání, aby Evropa zůstala silná, prosperující a aby se dokázala ubránit před bezpečnostními hrozbami.

Agentura AP poznamenala, že Mayová zvolila smířlivý tón a Brusel vybídla k upřímné spolupráci.

V dopise premiérka uvedla, že připravuje několik zákonů, které se vybraným problematickým bodům odchodu z EU budou věnovat a které se budou týkat zachování kontinuity a jistoty pro obchodování. Pokud bude Británie nucena opustit evropský blok bez příslušné dohody s unií, chce Londýn obchodovat podle podmínek Světové obchodní organizace (WTO). Zároveň Mayová poznamenala, že nevyjednání takové dohody bude znamenat oslabení spolupráce v boji proti kriminalitě a terorismu.

Dokument Mayové dále uvádí, že Londýn by chtěl s technickými rozhovory o podrobnostech strategie začít co nejdříve a že je třeba upřednostnit ve vyjednávání ty největší výzvy.

Mayová v dopise konstatovala, že respektuje postoj EU ke čtyřem svobodám jejího volného trhu, tedy volnému pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu, takže Británie si nemůže vybrat jen to nejlepší. Dodala, že je také jasné, že britské společnosti se budou muset vyrovnat s pravidly institucí, ve kterých Británie již nebude zastoupena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner