Britská premiérka Theresa Mayová nechce omezovat práva Poláků žijících v Británii ani poté, co její země opustí Evropskou unii. Řekla to dnes po setkání s polskou premiérkou Beatou Szydlovou, která je na návštěvě Londýna. Garantovat práva evropských občanů v Británii bude Londýn ale jen v případě, pokud se stejně zachová i Brusel vůči Britům v unii, uvedla Mayová.

Počet Poláků žijících v Británii se odhaduje na 830.000. V současnosti mohou v zemi žít a pracovat stejně jako ostatní unijní občané prakticky bez omezení. V Polsku naopak žije asi jen 34.000 Britů.

Mayová dnes Szydlové slíbila, že Británie bude i po brexitu s Polskem udržovat silné hospodářské, diplomatické a kulturní styky. Přímou garanci, že všichni Poláci budou moci v Británii po odchodu z EU zůstat, své polské kolegyni ale nedala.

„Doufám, že se v této otázce shodneme,“ uvedla Mayová, která chce jednání o odchodu své země z unie zahájit nejpozději do konce března příštího roku. Následovat by měla přinejmenším dvouletá jednání, na jejichž konci by Spojené království opustilo dosavadní osmadvacítku.

Szydlová po jednání s britskou premiérkou poznamenala, že brexit nebyl hlavním tématem hovoru. Kromě hospodářství se podle ní jednalo hlavně o obraně. Británie totiž přislíbila vyslat v dubnu do Polska 150 vojáků jako součást mise NATO na ochranu východní hranice aliance tváří v tvář obavám z agresivní politiky Ruska. Premiérky se shodly také na nutnosti zachování sankcí proti Moskvě.

Poláci se po červnovém referendu o budoucnosti Británie v EU stali terčem slovních i fyzických útoků protievropského tábora.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner