Šéf britské nacionalistické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Paul Nuttall rezignoval. Odchod z čela strany oznámil po zveřejnění výsledků čtvrtečních parlamentních voleb, v nichž jeho strana nezískala žádný mandát. Nuttall podle agentury Reuters prohlásil, že po volebním „kolapsu“ musí strana vstoupit do nové éry.

UKIP ani v dosavadním parlamentu neměl žádného zvoleného zástupce. Svého jediného poslance v Dolní sněmovně ztratila v březnu, když poslanec Douglas Carswell složil mandát a stal se nezávislým. Strana, jež stála v čele boje za odchod Británie z Evropské unie, tak utrpěla citelnou ránu.

Europoslanec Nuttall stál v čele UKIP od loňského listopadu. Nahradil v čele strany charismatického Nigela Farage, jenž odstoupil v červenci poté, co dosáhl svého dlouholetého cíle, tedy odhlasování odchodu Británie z Evropské unie.

Strana je nyní v rozkladu a hledá smysl své existence. Ve volební kampani nehrála prakticky žádnou roli a strádá odchodem mnoha svých voličů a členů.

Nuttall v rezignačním prohlášení uvedl, že jeho odchod má okamžitou platnost. Nového šéfa by měla strana zvolit do svého zářijového sjezdu. Bývalý vůdce Farage podle agentury Reuters nedávno naznačil, že by se mohl do politiky vrátit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner