Britská vláda dnes v parlamentu představila návrh zákona, kterým chce bezpečnostním složkám umožnit účinně sledovat komunikaci na internetu. Zdůvodňuje to podle webu BBC potřebou posílit boj proti vážné zločinnosti, předně proti terorismu, jehož hrozba pro Británii je „bezprecedentní“. Návrh má i mnoho oponentů, přestože kabinet v některých bodech kritikům ustoupil a text „změkčil“.

Zákon především povoluje tajným službám sledovat internetová spojení a zjišťovat, kdo a kdy s kým komunikoval. Budou k tomu ale potřebovat povolení ministra vnitra a soudce a nebudou mít automaticky přístup k obsahu těchto komunikací. Pro sledování obsahu budou potřebovat další povolení ministra a soudce v návaznosti na průběh vyšetřování. Pro tento schvalovací proces a dohled nad sledováním komunikace se má vytvořit zvláštní tým soudců.

Avšak ve výjimečných případech, kdy například půjde o ohrožení života či unikátní příležitosti získat nějakou významnou informaci, bude podle BBC ministr vnitra smět sám povolit sledování nějaké internetové komunikace. Soudce by se k tomu vyjádřil dodatečně.

Zástupkyně Zelených v parlamentu, který dnes s návrhem seznámila ministryně vnitra Theresa Mayová, prohlásila, že jen Rusko dalo bezpečnostním složkám tak velké pravomoci a že se jedná o „konec soukromí v Británii“. Poslankyně z hlavní opoziční Labouristické strany Lisa Nandyová ale text, především uvedený soudní dohled, uvítala.

Nový návrh také nařizuje provozovatelům internetu v zemi, aby veškerou internetovou komunikaci lidí i záznamy jejich aktivity na sociálních sítích uchovávali po dobu nejméně jednoho roku. Tyto záznamy přitom vyšetřující orgány mohou využívat nejen pro boj s terorismem, ale i v řadě dalších případů, například při pátrání po zmizelých osobách. Příslušníkům bezpečnostních sil, kteří by získali informace o komunikaci bez patřičného povolení, by však přijetím zákona nově hrozily až dva roky vězení.

Mayová podtrhla, že její návrh zákona má umožnit bezpečnostním složkám a ochráncům zákona přizpůsobit svou činnost podmínkám digitálního světa. Některé weby jsou podle ní „bezpečným útočištěm“ pro zločince a teroristy.

Britské úřady v posledních měsících opakovaně zdůrazňovaly, že se v Británii zvýšila teroristická hrozba. „Je bezprecedentní,“ prohlásil minulý týden šéf domácí rozvědky MI5 Andrew Parker. Zvlášť poukázal na „sofistikovaný způsob, jakým skupina Islámský stát používá nové technologie a veškeré moderní komunikační prostředky pro šíření svých nenávistných výzev a ovlivňování extremistů“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner