Londýn 5. listopadu (ČTK) – Téměř dvě třetiny britských firem budou mít do konce března plán pro případ nepředvídaných událostí spjatých s odchodem Británie z Evropské unie. Uvádí se to v textu projevu, který v pondělí na výroční konferenci Konfederace britského průmyslu (CBI) přednese její předseda Paul Drechsler. Z textu dnes citoval zpravodajský server BBC. Dosavadní jednání o brexitu Drechsler označil za „mýdlovou operu v hlavním vysílacím čase“.

Přestože jistého zatím není nic, deset procent britských firem je na případný brexit bez dohody s EU v roce 2019 už připraveno. Třetina podniků chce začít se zaváděním plánů do konce ledna a 26 procent k tomu hodlá přikročit do konce března 2018.

O brexitu a jeho dopadech ještě nezačalo jednat 13 procent společností. Desetina firem už zahájila přesun aktivit, ať už převedením personálu či najímáním zaměstnanců v nových lokalitách. Příprava zaostává zejména v menších firmách. Průzkumu, který se uskutečnil v první polovině října, se zúčastnilo 306 firem.

V zájmu ochrany britské ekonomiky je podle Drechslera nejvyšší čas, aby se vláda a podnikatelé spojili a vypracovali jasnou strategii.

Pokud by Británie neuzavřela s EU dohodu o fungování ekonomických vztahů po jejím odchodu z unie, je jisté, že její hospodářský růst se zpomalí, byť jen krátkodobě.

„Potřebujeme jednotnou a jasnou strategii, plán toho, co chceme a jaký druh vztahů s EU požadujeme,“ poznamenal Drechsler. Čas běží, brexit je tu za nějakých 500 dní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner