Londýn 15. ledna (ČTK) – Dva bojové letouny britského letectva dnes vzlétly ze Skotska ke dvěma ruským bombardérům, které se ocitly v blízkosti vzdušného prostoru Spojeného království. Oznámilo to britské ministerstvo obrany. Incident je jedním z mnoha, které se v posledních letech objevily.

Britské stíhačky podle ministerstva startovaly krátce po 10:00 SEČ. Operace skončila po téměř třech hodinách, když ruská letadla pokračovala severovýchodně směrem k Norskému moři.

Ruské bombardéry byly zachyceny, když přelétaly nad Severním mořem mezi Dánskem a Nizozemskem. Ministerstvo obrany zdůraznilo, že ruská letadla britský vzdušný prostor nenarušila.

Ruské letouny testují vzdušnou obranu zemí Severoatlantické aliance pravidelně, připomíná agentura AP. Britské námořnictvo také během vánočních svátků řešilo několik případů, kdy se ruská vojenská plavidla přiblížila k britskému území.

Vztahy Británie a Ruska jsou nyní velmi chladné. Londýn a Moskva se výrazně rozcházejí v názoru na řešení krizí na Ukrajině a v Sýrii, Británii vadí údajné vměšování Ruska do záležitostí evropských zemí, kybernetické útoky iniciované Moskvou a agresivní dezinformační kampaň, kterou údajně řídí ruská vláda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner