Britští poslanci dnes budou debatovat a poté i hlasovat o návrhu na rozšíření náletů proti radikálům z Islámského státu (IS) z Iráku i na území Sýrie. Očekává se kladný výsledek.

Návrh vládních konzervativců na rozšíření náletů i na cíle v Sýrii má šanci na schválení i díky tomu, že šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, sám odpůrce náletů, nechal poslancům své strany pro hlasování volnou ruku.

Očekává se však dlouhá a ostrá debata. Dosud nerozhodnutí poslanci jsou jak v řadách premiérových konzervativců, tak mezi Corbynovými labouristy. Konzervativci přitom mají v Dolní sněmovně většinu pouhých 16 hlasů.

Podle dobře informovaných zdrojů, na něž se odvolává BBC, je návrhu nakloněno 380 poslanců, zatímco zhruba 260 je jich proti. Debata má začít po poledni a trvat až do 23:00 SEČ.

Vládní strana rozjela kampaň za rozšíření úderů v reakci na pařížské teroristické útoky. Londýn dosud podniká nálety na extremisty pouze v Iráku. V roce 2013 britští poslanci letecké údery v Sýrii odmítli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner