Britský parlament dnes vzdal úctu zavražděné poslankyni Jo Coxové, kterou útočník minulý týden napadl v jejím volebním obvodě. Podle šéfa labouristické opozice Jeremyho Corbyna je stále pravděpodobnější, že šlo o politicky motivovaný útok.

Premiér David Cameron vyzval, aby se zákonodárci sjednotili tváří v tvář nenávisti, která stála jejich kolegyni život. Předseda Dolní sněmovny John Bercow pak označil napadení Coxové za útok na svobodu.

Jedenačtyřicetiletá Coxová podlehla v pátek vážným zraněním, která jí způsobil 52letý muž v jejím volebním okrsku v severoanglickém Birstallu poblíž Leedsu. Nejprve po ní třikrát vystřelil a pak jí zasadil několik ran nožem.

Z vraždy je obviněn Thomas Mair, který dnes prostřednictvím videokonference absolvoval druhé slyšení před soudem. Během krátkého jednání jeho advokát nevznesl žádost o propuštění na kauci a útočník, který dříve sám sebe označil za „politického aktivistu“, nevypovídal. V sobotu Mair během prvního jednání soudu na žádost, aby uvedl své jméno, odvětil, že se jmenuje „smrt zrádcům, svoboda Británii“.

Na politické souvislosti vraždy ukazují i svědectví, podle nichž útočník křičel Britain First (Británie především), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilujícího o odchod Británie z EU. Představitelé hnutí se od vraždy distancovali. Coxová podporovala setrvání Británie v unii.

„Její komunita a celá Británie teď společně truchlí a společně odsuzuje nenávist, která stála za její smrtí, jež se stále více jeví být činem extrémního politického násilí,“ řekl v Dolní sněmovně Corbyn.

„Vzdáváme hold milující, odhodlané, zanícené a progresivní političce, která byla humánnost sama a často dokazovala, že politika má sílu udělat ze světa lepší místo k životu,“ uvedl premiér. „Útok jako je tento nemíří jen na jednotlivce, ale na svobodu jako takovou. Proto jsme se tady sešli, abychom uctili Jo a znásobili svou oddanost demokracii,“ doplnil předseda parlamentu Bercow.

Emotivní vystoupení přednesla i řada dalších poslanců, kteří zasedání zakončili dlouhým potleskem směrem k manželovi a dvěma malým dětem Coxové. Ti jejich proslovy poslouchali na galerii. Program zakončil smuteční obřad v blízkém kostele St. Margaret’s.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner