Britský policista zasažený nervovým plynem, který v Británii o víkendu neznámý útočník použil proti bývalému ruskému tajnému agentovi a jeho dceři, je schopen mluvit, ale jeho stav zůstává vážný. Řekla to dnes britská ministryně vnitra Amber Ruddová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC. Později v parlamentu uvedla, že použití nervového plynu na území Spojeného království je „bezostyšný a lehkovážný“ čin. Britové ale musejí přestat spekulovat, kdo za ním stojí, dodala.

Šestašedesátiletý někdejší ruský agent ve službách britské zpravodajské služby Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v jihoanglickém městě Salisbury. Ve středu policie oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Skripal i jeho dcera jsou stále v kritickém stavu v nemocnici.

Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem. „Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný,“ řekla dnes Ruddová.

V interview s BBC ministryně odmítla upřesnit, jaký nervový plyn byl k útoku použit. Brity vyzvala, aby „zachovali chladnou hlavu“ a počkali na závěry vyšetřování. Média spekulují, že za útokem mohlo stát Rusko, což Moskva popírá.

Detektivové podle Ruddové zkoumají tři místa: hospodu, kterou Skripal s dcerou navštívili, restauraci, kde jedli, než byli nalezeni na lavičce, a Skripalův dům. Komisař britské policie Mark Rowley už ve středu řekl, že na kauze pracují stovky policistů. Zkoumají záznamy z bezpečnostních kamer a sestavují podrobnou časovou osu událostí.

Ruddová v parlamentu také řekla, že útok na Skripala a jeho dceru byl „krutým a veřejným pokusem o vraždu“. „Až zjistíme, kdo je za něj zodpovědný, budeme reagovat rázně a adekvátně,“ dodala ministryně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner