Pokud by bývalý britský premiér Edward Heath ještě žil, měla by britská policie dostatek podkladů pro to, aby ho začala vyšetřovat kvůli obviněním ze sexuálního zneužívání dětí. Uvedla to dnes policie ve zprávě, kterou zveřejnila po dvouletém vyšetřování. Zdůraznila ale, že ze závěru zprávy nelze v žádném případě automaticky dovozovat, že by byl Heath vinen. Heathovi příznivci označují vyšetřování zesnulého expremiéra za hon na čarodějnice.

Heath byl obviňován mimo jiné ze znásilnění jedenáctiletého chlapce v roce 1961 a sexuálního obtěžování dalších hochů. Skutky se údajně staly v letech 1956 až 1992 během placených sexuálních schůzek. V té době byl Heath poslancem britského parlamentu.

„Obvinění vznesená vůči němu byla nanejvýš závažná a učinilo je nezanedbatelné množství lidí,“ uvedl vyšetřovatel Mike Veale, podle kterého existovaly „pádné a jasné důvody“, proč se obviněními vůči Heathovi zabývat. Zároveň Veale zdůraznil, že z jeho zprávy nelze dovozovat, že by byl expremiér vinný.

Policie se případem kolem někdejšího předsedy britské vlády zabývala dva roky a prověřila výpovědi celkem čtyř desítek lidí. Kromě údajného znásilnění jedenáctiletého chlapce by prý mohla zahájit vyšetřování Heathe ještě v souvislosti s obviněními šesti dalších osob. Jednou z nich je i muž, kterému bylo v době údajného styku s expremiérem deset let.

Sir Edward zemřel v roce 2005 ve věku 89 let. Až do roku 2001 byl poslancem. Premiérem za konzervativce byl v letech 1970 až 1974. Vyjednal mimo jiné vstup Spojeného království do Evropského hospodářského společenství, které se později stalo Evropskou unií. V úřadu ho vystřídala Margaret Thatcherová. Nikdy se neoženil a byl bezdětný. Jeho soukromý život se stal předmětem mnoha spekulací.

Heathovi příznivci označili vyšetřování za drahý a zpackaný hon na čarodějnice. Jeho kmotřenec Lincoln Seligman řekl, že vyšetřování, které přišlo daňové poplatníky na 1,5 milionu liber (43 milionu korun), pošpinilo člověka, který se už nemůže bránit. Heathovi bývalí spolupracovníci včetně někdejšího šéfa jeho kabinetu Roberta Armstronga označili zprávu za „velmi neuspokojivou“ a navrhli přezkoumání jejích závěrů. „Všichni, kdo sira Edwarda Heathe znali a pracovali s ním, jsou bez výjimky přesvědčeni, že obvinění ze zneužívání dětí budou shledána bezpředmětnými,“ uvedli v prohlášení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner