Londýn 27. listopadu (ČTK) – Britský princ Harry se zasnoubil se svou partnerkou, herečkou Meghan Markleovou. Oznámil to dnes Kensingtonský palác s tím, že svatba Harryho s o tři roky starší rozvedenou Američankou by se měla konat na jaře příštího roku. Královna Alžběta II. je podle královského paláce chystanou svatbou „potěšena“.

Oznámení vydala kancelář Harryho otce, následníka trůnu prince Charlese. Upřesnila, že 33letý Harry a 36letá Markleová se zasnoubili tento měsíc. Harry se prý setkal se svou babičkou, královnou Alžbětou II. a dostal požehnání také od rodičů své vyvolené. Žít prý budou v domě Nottingham Cottage, který je součástí areálu Kensingtonského paláce v Londýně. Přesný termín svatby má být oznámen „v pravý čas“.

Harry, mladší bratr prince Williama, je pátý v pořadí následnictví trůnu. Vztah s Američankou oficiálně potvrdil loni v listopadu. Letos v září se v Kanadě poprvé oficiálně objevili spolu na veřejnosti při příležitosti charitativní soutěže invalidních válečných veteránů.

Dnes odpoledne Harry a Meghan v zahradě Kensingtonského paláce poprvé předstoupili coby snoubenci před objektivy novinářů. Harry řekl, že je „nadšený“. Jeho snoubenka, která přišla v bílém kabátě, uvedl, že je „tak šťastná“. Veřejnosti ukázala také zásnubní prsten. Podle agentury AP jsou v něm i dva diamanty, které patřily Harryho matce, princezně Dianě. Na otázku, zda byla žádost o ruku romantická, princ odpověděl, že „samozřejmě“ byla. Večer by pár měl poskytnout televizní rozhovor.

Rozvedená Markleová se narodila a vyrůstala v Los Angeles, studovala ve státě Illinois a žila v Kanadě. Její otec je běloch, její matka černoška. Jako herečka je známá především z právnického seriálu Kravaťáci, kde hraje atraktivní asistentku Rachel Zaneovou. Agentura DPA poznamenala, že před vztahem s Harrym byla považována za průměrnou herečku.

Američanka už byla provdaná za jednoho filmového producenta, se kterým se rozvedla. Harry si dříve stěžoval, že jeho partnerka musela v USA trpět projevy sexismu a rasismu.

Radost nad zásnubami vyjádřila královská rodina i premiérka Theresa Mayová. „Královna a vévoda z Edinburghu mají z dvojice velkou radost a přejí jim hodně štěstí,“ prohlásil Buckinghamský palác. Harryho bratr princ William a jeho choť Kate prohlásili, že jsou z páru nadšení. Bylo prý skvělé Meghan poznat a sledovat, jak šťastní spolu s Harrym jsou.

„Ráda bych vyjádřila své nejvřelejší blahopřání jeho královské výsosti princi Harrymu a Meghan Markleové k jejich zásnubám,“ připojila se ke gratulacím premiérka Mayová. „Toto je čas oslav dvou zamilovaných lidí a sama za sebe, za vládu i zemi jim přeji do budoucna mnoho štěstí,“ dodala ministerská předsedkyně.

Také rodiče budoucí nevěsty projevili radost. Thomas Markle a Doria Raglandová v dnešním prohlášení uvedli, že jejich dcera byla „vždy milým a milujícím člověkem“. Svazek s Harrym, který se podle nich vyznačuje „stejnými kvalitami“, je pro ně „zdrojem velké radosti“. Otec budoucí britské princezny je hollywoodský osvětlovač a matka pracuje jako učitelka jógy a psychoterapeutka, napsala agentura AP.

DPA zdůraznila, že Harry prodělal změnu svého image. Dříve na sebe „večírkový princ“ upozorňoval skandály, dnes podporuje ryšavý účastník misí v Afghánistánu válečné veterány, děti infikované virem HIV a duševně nemocné. Mnoho Britů okouzluje svou otevřeností a srdečností – stejně jako kdysi jeho matka princezna Diana, soudí DPA.

Harry měl v minulosti nejméně dvě vážnější známosti, ale v obou případech vztahy ztroskotaly zjevně na tom, že jeho partnerky neustály nepřetržitý zájem tisku o jejich vztah s členem královské rodiny. První byla Chelsy Davyová, která pocházela ze Zimbabwe a mezi lety 2004 a 2011 měla s Harrym několikrát přerušovaný vztah. Spojovala je záliba o africkou kulturu a přírodu.

Další vážný románek měl Harry s nadějnou herečkou Cressidou Bonasovou, s níž chodil v letech 2012 až 2014. Když se na veřejnosti objali, někteří to považovali za znamení blížících se zásnub.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner