Britský tisk se v posledních dnech zabýval blížícím se druhým kolem prezidentských voleb v České republice sporadicky. Z významných deníků jim věnoval větší pozornost ekonomický list Financial Times (FT) v komentáři s titulkem Liberalismus čelí v českých volbách další velké zkoušce. Nadnárodní tisková agentura Reuters s hlavním sídlem v Londýně tento týden poznamenala, že proevropský akademik Jiří Drahoš má v souboji o Pražský hrad dobrou šanci dostat od moci stávajícího prezidenta Miloše Zemana, kterého označila za muže se zálibou v alkoholu, napadajícího elity, užívajícího obhroublého jazyka a prosazujícího přátelštější vztahy s Ruskem.

Deník Financial Times se domnívá, že výsledek druhého kola volby české hlavy státu poskytne poučení demokraciím všude ve světě. Zeman podle FT projevuje „protiimigrantské, protiislámské, euroskeptické a proruské tendence podobné těm, které projevuje krajní pravice a konzervativně nacionalističtí politici jinde ve střední Evropě“. Drahoše pak deník charakterizuje jako liberálního intelektuála sympatizujícího s „internacionalistickými hodnotami EU“.

FT píše, že Zeman v prvním kole těžil z podpory staršího, chudšího a méně vzdělaného obyvatelstva v menších městech a na venkově, zatímco Drahoš ovládl Prahu s jejími mladými a vzdělanými voliči. Podobné rozdělení společnosti se podle listu projevilo v poslední době také v různých volbách v Polsku, v Maďarsku a v Rakousku.

„Tyto čtyři středoevropské příklady naznačují, že měl pravdu francouzský prezident Emmanuel Macron, když v roce 2016 konstatoval, že občané demokratických států jsou dnes rozděleni na dva téměř stejně velké tábory podporovatelů otevřené společnosti a uzavřené společnosti. Toto rozdělení bylo podstatou francouzských prezidentských voleb a ovlivnilo také hlasování o brexitu a vítězství Donalda Trumpa v USA,“ domnívá se FT.

Agentura Reuters se v úterý podrobněji zaobírala osobnostními profily obou prezidentských kandidátů. „Jiří Drahoš je zarytě proevropský v jednom z nejvíce euroskeptických členských států EU, a přesto svádí vyrovnaný souboj o vítězství v českých prezidentských volbách,“ napsala agentura.

Uhlazeně hovořící Drahoš však podle Reuters musí překonat podezření voličů, že je příliš měkký vůči imigraci, a také skutečnost, že je poměrně málo známý. Spojuje však prý liberální voliče s těmi, kteří jsou celkově nespokojeni s „těžkou váhou postkomunistické politiky v České republice“ Zemanem, kterého agentura líčí také jako „muže se zálibou v alkoholu, útočícího na elitu a používajícího na veřejnosti obhroublý slovník“. Kromě toho je podle agentury Zeman podporovatelem „přátelštějších vztahů s mocností, která ovládala střední Evropu během studené války: s Ruskem“.

Reuters vidí také podobnost českých prezidentských voleb s těmi slovenskými a rakouskými, v nichž zvítězili proevropský Andrej Kiska, potažmo Alexander Van der Bellen.

Britský deník The Daily Express před několika dny napsal, že Evropská unie se obává vyrovnaného souboje „euroskeptika“, jak označuje Zemana, s probruselským kandidátem Drahošem. „Ale Jiří Drahoš, akademik, jenž slibuje lepší vztahy s EU prostřednictvím těsnější integrace, by mohl Zemana sesadit z trůnu“, píše Express a dodává, že volby jsou považovány za „referendum o Zemanovi“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner