Londýn 22. dubna (ČTK) – Konzervativce premiérky Theresy Mayové by nyní volilo 45 procent Britů, opoziční labouristy o 19 procent méně. Vyplývá to ze dnes zveřejněných výsledků průzkumu společnosti Opinium. Vládnoucí strana tak před červnovými volbami zvyšuje náskok před soupeři, což je dáno především poklesem podpory hlavní opoziční straně a také protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Podle internetového průzkumu mezi více než 2000 občany, provedeného 19. a 20. dubna, si Konzervativní strana polepšila o sedm procent ve srovnání s předchozím průzkumem, který se uskutečnil minulý týden ještě předtím, než Mayová oznámila záměr vyhlásit předčasné volby.

Rozhodnutí uspořádat předčasné volby oznámila Mayová nečekaně v úterý. Svůj krok zdůvodnila nejednotou současného parlamentu v otázkách chystaného odchodu Británie z Evropské unie.

Labouristy by nyní volilo 26 procent Britů, což znamená tříprocentní pokles oproti minulému týdnu. UKIP dokonce oslabila o pět procent na nynějších devět. Liberálním demokratům podpora vzrostla o čtyři procenta na aktuálních 11.

V pátek Mayová prohlásila, že výsledek nadcházejících parlamentních voleb není předem daný. Sama prý nepovažuje nic za samozřejmé. Průzkumy ale ukazují, že hlasování, které se uskuteční na základě přání premiérky 8. června, konzervativci drtivě vyhrají.

Už čtvrteční předvolební průzkum agentury YouGov přitom přisoudil Konzervativní straně 48 procent a opozičním labouristům Jeremyho Corbyna 24 procent. Liberální demokraté by mohli získat 12 a UKIP sedm procent hlasů voličů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner