Poslanci britské Konzervativní strany dnes vyberou v tajném hlasování dva finálové účastníky souboje o funkci šéfa strany a posléze i vlády. O konečném vítězi, který má být vyhlášen nejpozději 9. září, rozhodne přes prázdniny korespondenční celostranické hlasování.

Dnes poslanci rozhodnou, kdo ze zbývající trojice kandidujících politiků odejde jako nejslabší. V úterním hlasování, po kterém vypadli dva uchazeči, potvrdila své postavení favoritky ministryně vnitra Theresa Mayová. Ta obdržela polovinu z 330 dostupných hlasů a navíc získala podporu jednoho ze soupeřů, který po svém neúspěchu z dalšího boje odstoupil.

Kromě Mayové, která před červnovým referendem tiše podporovala setrvání Británie v Evropské unii, bojují o vedení strany dva zastánci brexitu: náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová, která skončila v úterý na druhém místě, a ministr spravedlnosti Michael Gove.

Spekuluje se, že dnes odpadne Gove, protože Leadsomovou mimo jiné podpořil bývalý starosta Londýna a jeden z vůdců kampaně za odchod Británie z EU Boris Johnson.

Gove, který v době kampaně za brexit tvořil s tehdy jednoznačným favoritem na vůdce konzervativců Johnsonem silný tandem, po referendu překvapivě označil svého souputníka za neschopného. Sám se pak pasoval do role nejvhodnějšího nástupce dosluhujícího Davida Camerona. Britskými médii je tento obrat hodnocen jako „bodnutí do zad“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner