Konzervativci premiérky Theresy Mayové zaznamenali výrazné zisky v britských místních volbách, které jsou považovány za test před předčasnými volbami parlamentními. Po sečtení zhruba čtvrtiny hlasů to dnes krátce před polednem konstatovala agentura AP.

Místní volby se konaly ve čtvrtek ve Skotsku, Walesu a části Anglie. Konzervativci mimo jiné získali kontrolu nad pěti metropolitními regiony, zatím posílili o více než 100 regionálních zastupitelů a nově získali křeslo starosty v západoanglickém Bristolu.

Podle AP dosavadní výsledky ukazují, že na voliče už na místní úrovni zaúčinkovala nedávná výzva premiérky Theresy Mayové, aby lidé jejím konzervativcům v parlamentních volbách 8. června umožnili rozšířit většinu v parlamentu v zájmu posílení pozice Londýna v jednáních s Bruselem o brexitu.

Politolog ze Strathclydeské univerzity John Curtice řekl, že konzervativci mohou očekávat nejlepší výsledek v místních voleb za posledních deset let nebo možná i čtvrtstoletí.

Labouristé, kteří jsou hlavní opoziční sílou, zatím utrpěli ztráty ve Walesu, kde mívají tradičně silnou podporu, ale o desítky místních radních přišli i jinde v Británii.

Labouristický stínový ministr financí John McDonnell připustil, že strana zažila nepříjemnou noc, ale výsledky podle něj nejsou takovým debaklem, jak se očekávalo.

Naprostou porážku zatím výsledky věští protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), která zatím nezískala ani jeden mandát.

Britští voliči si ve čtvrtek v šesti metropolitních regionech – mimo jiné v okolí Birminghamu, Manchesteru či Liverpoolu – kromě zástupců místních správ poprvé přímo vybírali své starosty. Kandidáti se utkali celkem o 4851 mandátů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner