Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) převzal dnes v Mnichově Cenu Wenzela Jaksche. Dostal ji za svůj podíl na loňském Roku smíření, tedy sérii akcí, které připomněly 70. výročí konce druhé světové války.

O ocenění rozhodlo Seligerovo sdružení, které v roce 1951 založili sudetoněmečtí sociální demokraté. Sobotní ceremoniál se odehrál v bavorském parlamentu, členové české delegace o něm informovali na facebooku.

Vokřál loni v rámci Roku smíření zaštítil také například pěší pouť z Pohořelic do Brna, připomínající v obráceném gardu pochod odsunutých Němců k hranicím. Letos na Rok smíření navázal festival Meeting Brno.

„Chceme z akce Meeting Brno udělat každoroční událost evropského významu, jehož středobodem budou otázky migrace, vyhnání a vzájemné česko-německé a česko-rakouské vztahy,“ nastínil Vokřál v pátek při setkání s německými novináři.

Brněnské zastupitelstvo loni také přijalo Deklaraci smíření a společné budoucnosti, v níž vyjádřilo lítost nad divokým odsunem Němců z Brna. Deklaraci kritizovala opozice.

Wenzel Jaksch, po kterém je ocenění pojmenováno, byl významným představitelem německé sociální demokracie v Československu. V roce 1938 se stal předsedou strany, ale o rok později musel ze země uprchnout před nacisty. Působil v československé exilové vládě v Londýně. Neúspěšně se stavěl proti vysídlení německých obyvatel z Československa.

K dosavadním držitelům Jakschovy ceny patří politici Willy Brandt a Bruno Kreisky, historik Jan Křen či politolog a diplomat Otto Pick.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner