Ústečtí krajští zastupitelé dnes zvolí nové vedení kraje. Na svém prvním zasedání od voleb budou rozhodovat o hejtmanovi a radních. Prvním mužem v kraji, v němž vyhrálo v říjnových volbách hnutí ANO, se má stát dosavadní hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM. Vítězná strana zůstane nejspíš podobně jako v některých jiných krajích v opozici.

V Ústeckém kraji uzavřeli koalici ve volbách druzí komunisté s třetími sociálními demokraty a koalicí SPD-SPO. Trojkoalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů. Hnutí ANO zůstane v opozici společně s ODS.

Podle koaliční smlouvy bude mít KSČM v jedenáctičlenné radě šest zástupců, ČSSD čtyři a koalice SPD-SPO jednoho. Hejtman bude mít nově pět náměstků, dosud měl jen dva.

Ústecký kraj byl posledním, ve kterém se dohodly strany na koalici. Čekalo se na rozhodnutí krajského soudu, k němuž se odvolala část hnutí Severočechů, jejichž kandidátku krátce před volbami zmocněnkyně stáhla. Soud všechny stížnosti na krajské volby zamítl.

Hnutí ANO získalo v krajských volbách 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Ústeckému kraji dosud vládla KSČM s ČSSD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner