Spor o to, zda vysocí státní úředníci budou i krajskými zastupiteli, bude asi muset vyřešit až soud nebo úprava zákona. Týká se to mimo jiné předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Shodli se na tom dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a předseda STAN a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Vnitro podle Chovance i přes odlišný právní posudek STAN trvá na tom, že krajskými zastupiteli budou moci zůstat jen řadoví státní zaměstnanci. Vedoucí pracovníci si budou muset vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Gazdík tento výklad odmítl s tím, že podle posudku experta na správní právo má přednost před volebním zákonem novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje.

Ministr označil za nešťastné, že oba zákony nebyly už dříve uvedeny do souladu. Osobně je pro, aby vysocí státní úředníci mohli být řadovými krajskými zastupiteli. Podle Gazdíka by to mohla vyřešit rychle přijatá novela, jinak bude muset rozhodnout až soud. Oba upozornili na nebezpečí, že by soud musel rušit rozhodnutí krajského zastupitelstva, pro které by úředníci hlasovali jako zastupitelé, pokud by se přiklonil k výkladu ministerstva.

Spor se týká i čtyř odborných ministerských náměstků z řad zvolených krajských zastupitelů. Jsou jimi náměstkyně pro řízení sekce regionálního rozvoje Klára Dostálová, náměstkyně pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová z vnitra, náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Robert Plaga ze školství (všichni ANO) a náměstkyně pro mezinárodní vztahy Lenka Jurošková (ČSSD) z financí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner