V prezidentských volbách bude mít šanci kandidovat maximálně devět uchazečů o Pražský hrad. Zbylých 11 kandidátek zjevně nesplňuje zákonné předpoklady. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Ve volbách by se tak měli utkat veřejně známí uchazeči, kteří se ke kandidatuře jasně přihlásili.

Podle dřívějších informací bylo podáno 20 kandidátních listin, z toho jedna po zákonem stanovené lhůtě. Dvě z nich podaly ženy. Věk všech kandidátů bude k 13. lednu, tedy k druhému dni voleb, mezi 41 a 74 lety.

Pěknicová uvedla, že čtyři kandidáty navrhla skupina poslanců, z toho jeden z nich má podpis pouze jednoho poslance. Další tři uchazeče navrhla skupina senátorů a pět předložilo petici s podpisy občanů. „Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů,“ podotkla Pěknicová. Zbývajících osm nepředložilo ani petici ani podporu zákonodárců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner