Belgický soud začal dnes odpoledne za zavřenými dveřmi rozhodovat o tom, zda bude pětice bývalých členů katalánské vlády, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta, vydána do Španělska k trestnímu stíhání. Jsou tam obviněni ze vzpoury kvůli svým snahám o nezávislost regionu. Do justičního paláce v Bruselu dorazilo podle belgické tiskové agentury Belga všech pět katalánských politiků. Soud má na verdikt 15 dní, podle španělského deníku El País ale zřejmě rozhodne dříve, teoreticky může už dnes.

Dnešní slyšení potrvá několik hodin. Belgický soudce si vyslechne argumenty prokuratury i obhájců, kteří budou podle agentury AFP tvrdit, že jde o politický proces.

Očekává se, že soudce vyhoví žádosti španělského soudu a pětici obviněných vydá. Do Španělska se ale zřejmě politici nevrátí dříve než v lednu, neboť jejich advokáti už dali najevo, že se proti vydání odvolají.

Puidgemont a exministři Lluís Puig, Clara Ponsatíová, Meritxell Serretová a Toni Comín jsou v Belgii necelé tři týdny. Odjeli tam poté, co španělská prokuratura obvinila celou katalánskou vládu ze vzpoury. Část ministrů, které předtím Madrid odvolal kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, už předstoupila před soud ve Španělsku před dvěma týdny a od té doby jsou ve vězení nedaleko Madridu.

Na rozdíl od španělské soudkyně, která osm exministrů poslala do vazby bez možnosti kauce, belgický soud ponechal pětici katalánských politiků na svobodě a ani kauci nepožadoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner