Bulharsko vyzývá východoevropské státy, které odmítají plány na rozdělení uprchlíků, k projevení větší solidarity. Agentuře AFP to řekl premiér Bojko Borisov, který zároveň potvrdil, že jeho země přijme migranty, které mu určil systém kvót Evropské unie.

Podle předsedy bulharské vlády „nemůže být solidarita jen jednosměrná pro země, které jako my počítají s evropskou solidaritou“, pokud jde o strukturální fondy.

„Jsme rádi, když jsou poskytovány finanční prostředky na rozvoj nejchudších států EU. Ale na oplátku, když mají nejbohatší státy problémy kvůli migrační vlně, jež míří k nim, musíme i my podat důkaz o solidaritě a vzájemné pomoci,“ prohlásil Borisov.

K hlavním odpůrcům systému kvót pro přerozdělování běženců mezi členské státy EU patří země visegrádské skupiny – Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Drtivá většina migrantů míří do nejbohatších států unie, zejména do Německa a do Švédska. Potíže s jejich velkým počtem mají i Řecko a Itálie, přes něž uprchlíci do Evropy přicházejí.

Borisov, jehož země by se měla podle kvót postarat o 1200 lidí, nicméně v rozhovoru s AFP připustil oprávněnost jednoho z argumentů odmítačů kvót, který se týká neochoty migrantů zůstat v chudších evropských zemích.

„Ať už jich bude 1200 nebo 2000, my svůj závazek přijmout je splníme,“ řekl premiér. „Oni ale chtějí jít do Rakouska či do jiných zemí, nechtějí zůstat v Bulharsku. Máme postavit vězení, abychom je v Bulharsku drželi?“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner