Sofia 2. ledna (ČTK) – Bulharský prezident Rumen Radev odmítl podepsat nový protikorupční zákon a vrátil ho parlamentu k novému projednání. Vetování tohoto důležitého normativního aktu zdůvodnil přesvědčením, že je naprosto nedostatečný k naplnění stanovených cílů. Informovala o tom dnes agentura BGNES s odvoláním na sdělení tiskové služby úřadu prezidenta.

Podle mínění hlavy státu se boj s korupcí nemůže omezit pouze na opatření, s nimiž zákon schválený Národním shromážděním počítá. „Tato opatření, byť nezbytná, nejsou dostatečná pro účinný boj s korupcí, který společnost očekává,“ uvedl Radev mimo jiné ve zdůvodnění svého rozhodnutí. Přijatý právní předpis podle něj boj s korupcí dokonce svým způsobem ztěžuje.

Prezident rovněž poukázal na „zásadní nesoulad“ vetovaného zákona o boji proti korupci a o zabavování nelegálně nabytého majetku s jeho zamýšlenými cíli. Právní předpis je podle šéfa státu také v rozporu se základními principy ústavy a mezinárodních dohod, jejichž účastníkem Bulharsko je.

Bulharsko je od roku 2007 členem Evropské unie a v pondělí převzalo úlohu její předsednické země. Společně s Rumunskem je ale pod neustálým dohledem Evropské komise kvůli účinnosti fungování justice zejména v oblasti boje proti korupci a organizované kriminalitě, které jsou v obou zemích značným problémem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner