Západoafrický stát Burkina Faso se dnes vzpamatovávala ze sobotního teroristického útoku v metropoli Ouagadougou, při kterém zahynulo nejméně 29 lidí, převážně humanitárních pracovníků. Mezi mrtvými je podle dosavadních informací mimo jiné šest Kanaďanů, dva Francouzi, dva Švýcaři, jeden Nizozemec, jeden Portugalec, jeden Američan a čtyři členové ukrajinské rodiny včetně devítiletého dítěte. Burkinafaské bezpečnostní složky podle agentury AFP dnes při rozsáhlé operaci hledaly případné islámské radikály na útěku.

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí je mezi mrtvými Ukrajinka, která vlastnila, spolu se svým italským manželem, kavárnu Cappuccino, jež se kromě sousedního hotelu stala také terčem útoku. Ukrajinská média informují o tom, že dalšími oběťmi jsou dítě, sestra a matka majitelky podniku. Tato informace ale zatím nebyla oficiálně potvrzena.

Po napadení kavárny atentátníci ještě vnikli do hotelu Splendid, oblíbeného mezi západními diplomaty, podnikateli a humanitárními pracovníky.

Burkinafaské úřady uvedly, že identifikace všech obětí ještě nějakou dobu potrvá, neboť těl je příliš mnoho. Ministr státní bezpečnosti Simon Compaoré nicméně řekl, že známá už je totožnost třech zabitých atentátníků. Šlo podle něj o „velmi mladé“ muže. Svědci incidentu ale podle agentury AFP tvrdili, že útočníků bylo více. Policie místo atentátu i širší okolí uzavřela.

V Ougadougou dnes jednali premiéři Burkiny Faso a sousedního Mali, kteří se shodli, že budou úzce spolupracovat a společně čelit hrozbě, kterou v západní Africe představují různé islamistické skupiny. Země budou mimo jiné sdílet zpravodajské informace a provádět společné hlídky. „Je zde obrovská politická vůle obou států spojit naše úsilí v boji s terorismem,“ uvedl burkinafaský premiér Paul Kaba Thieba. Spolu se svým malijským protějškem navštívil i hotel Splendid, který se stal terčem sobotního útoku. Na místě krveprolití stále probíhá vyšetřování, které provádějí burkinafaští i francouzští experti.

Útoky dnes odsoudil i Bílý dům. „Teroristické činy nezastaví úsilí statečných Američanů a dalších lidí z celého světa, kteří cestují do velkých dálek, aby podpořili tamější vlády, občanskou společnost a pracovali na posílení demokracie, vylepšení lékařské péče a zvýšení ekonomických příležitostí pro všechny,“ uvedl Ned Price, mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost. Jak dodal, USA zůstanou i nadále partnerem burkinafaské vlády v boji s teroristickými skupinami.

Atentátníci zaútočili v pátek pozdě večer. Burkinafaské jednotky osvobodily hotel a kavárnu v sobotu ráno. K útoku se podle agentury AP na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner