Soul 12. března (ČTK) – Sesazená jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dnes opustila prezidentský palác. U její soukromé rezidence hlídkuje několik stovek policistů a sešli se tam její stoupenci. O odvolání Pak Kun-hje, kterou již dříve dočasně z funkce kvůli korupčnímu skandálu odstranil parlament, rozhodl v pátek ústavní soud. Pak od té doby setrvávala v prezidentském paláci.

Dnes bylo vidět zřízence, jak z paláce stěhují do soukromého domu exprezidentky její osobní věci včetně televizoru, pračky či postele.

Soudní rozhodnutí ukončilo mocenský boj, při němž byla Pak Kun-hje obviněna z podílu na korupci. Počátkem bylo skandální odhalení o prezidentčině důvěrnici Čche Son-sil. Ta je podezřelá, že využívala své vazby s hlavou státu a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group. Soud s jejím šéfem I Če-jongem začal ve čtvrtek.

Od pátku se v Soulu konaly bouřlivé protesty, jejichž účastníci žádají zatčení bývalé prezidentky. Manifestují ale také její zastánci. Při protestech, kvůli nimž policie posílila své oddíly v ulicích metropole, přišli o život tři lidé.

Pak Kun-hje odjela z paláce večer místního času (11:00 SEČ). Před její soukromou rezidencí je několik set jejích stoupenců, kteří protestují proti rozhodnutí soudu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner