Argentinský prezident Mauricio Macri upevnil své postavení po nedělní parlamentních volbách, v nichž jeho koalice zvítězila ve většině provincií, včetně pěti největších. Vládní koalice získala navíc dvě desítky poslanců a desítku senátorů. Do Senátu se nově dostala exprezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová, která díky tomu získá imunitu a vyhne se tak trestnímu stíhání v několika případech, včetně korupce. Voleb poloviny poslanců a třetiny senátorů se účastnilo 78 procent voličů.

„Zahájili jsme přeměnu Argentiny. Letos čekáme růst a příští rok bude růst ještě větší,“ pochválil své ekonomické reformy po volebním vítězství prezident Macri. Jeho koalice Cambiemos (Změníme) zvítězila podle argentinského tisku ve 14 ze 23 provinciií i v hlavním městě. Nově tak jeho koalice bude mít v dolní komoře 107 z 257 mandátů (dosud jich měla 86) a v Senátu bude mít 24 křesel (dosud měla 15).

Do Senátu se po 10 letech vrátí Cristina Fernándezová, která stála v letech 2007 až 2015 v čele země. V prosinci 2015 ji v prezidentském úřadě vystřídal Macri, Fernándezová už potřetí v řadě nemohla kandidovat. Návratem do vysoké politiky se v Senátu může exprezidentka stát výraznou opoziční osobností, což by jí mohlo pomoci ve volbách hlavy státu v roce 2019.

Fernándezová v neděli sice nevyhrála v provincii Buenos Aires, kde zvítězil kandidát Macriho koalice, přesto jí hlasy stačily k tomu, aby obsadila jedno ze tří senátorských křesel, která se v těchto volbách z tohoto okrsku volila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner