Berlín 4. října (zpravodaj ČTK) – Drážďanské státní zastupitelství obžalovalo bývalou šéfku protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryovou z křivopřísežnictví. Údajně se ho dopustila v listopadu 2015, kdy podle vyšetřovatelů nepravdivě vypovídala před výborem saského zemského sněmu. Petryová, které hrozí až několikaletý trest odnětí svobody, dnes uvedla, že šlo o omyl.

V případu jde o spory kolem financování AfD v kampani před volbami do saského parlamentu v roce 2014. Pravicově populistická strana od kandidátů před volbami požadovala finanční podporu. Petryová ve své výpovědi před výborem pod přísahou tvrdila, že se úspěšní kandidáti mohli po volbách rozhodnout, zda chtějí peníze vrátit, nebo je straně ponechají. Smlouvy, které „půjčky“ ošetřovaly, ale ve skutečnosti počítaly jen s možností, že peníze úspěšných kandidátů straně zůstanou.

Petryová, která v minulosti jakoukoli chybu popírala, dnes hovořila o omylu. Nevypovídala prý úmyslně nepravdivě, ale hovořila o věcech tak, jak si je pamatovala.

Svou tehdejší výpovědí se dvaačtyřicetiletá politička, která z AfD kvůli neshodám odešla minulý týden, dostala do rozporu s vyjádřením pokladníka AfD Carstena Hüttera. Na političku následně přišla dvě trestní oznámení. O imunitu Petryová, která se v zářijových volbách dostala i do Spolkového sněmu, v saském parlamentu přišla na konci srpna. Sama přitom byla pro to, aby jí byla zbavena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner