Panama 29. ledna (ČTK) – Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega byl na tři měsíce propuštěn z vězení, aby se mohl podrobit operaci mozku. S odvoláním na jeho právníka o tom dnes informovala agentura AP. Dvaaosmdesátiletý Noriega si odpykává dvacetiletý trest mimo jiné za vraždy politických oponentů v 80. letech.

Noriega, který má nádor na mozku, opustil za přítomnosti policie vězení a byl převezen do bytu jedné ze svých dcer v luxusní čtvrti panamského hlavního města. Nyní má podstoupit léčbu před operací, která je plánovaná na 15. února. Do 28. dubna pak může zůstat v domácím vězení, aby se ze zákroku zotavil.

V roce 1992 byl Noriega v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest si v USA odpykával do roku 2010. Pak byl vydán k soudu do Francie a odtud následně do Panamy, kde rovněž skončil ve vězení.

Generál Noriega ovládal Panamu jako vrchní velitel armády od roku 1983. Někdejší spojenec USA upadl v nemilost Washingtonu koncem 80. let kvůli vazbám na kolumbijský drogový kartel. Noriegu, který byl v 60. letech informátorem americké tajné služby CIA, svrhla na konci roku 1989 americká vojenská invaze, při níž podle OSN přišlo o život kolem 500 panamských civilistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner