Prezident Miloš Zeman udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva bývalému rakouskému velvyslanci v ČR Ferdinandu Trauttmansdorffovi. Ocenění získal za rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident Trauttmansdorffovi udělil Řád bílého lva IV. třídy. „Prezident republiky ocenil přínos velvyslance Rakouské republiky pro rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi,“ uvedl Ovčáček.

Připomněl, že prezident udělil diplomatovi vyznamenání několik dní předtím, než do Česka přijede rakouský prezident Heinz Fischer. S tím by se měl Zeman setkat v pondělí nejprve na nádraží ve Stochově a následně na zámku v Lánech. Oba politici, kteří se podle Hradu přátelí, se také pokloní u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Fischer bude teprve druhým politikem, kterého Zeman přijme přímo v Lánech. Prvním byl minulý týden čínský prezident Si Ťin-pching.

Řád bílého lva je udělován a propůjčován českým občanům pouze v takzvané řádové dny, tedy 1. ledna a 28. října. Cizím občanům je může prezident udělit i mimo tyto dny.

Ferdinand Trauttmansdorff

■ Narodil se 28. července 1950. Pochází z rakousko-moravského šlechtického rodu Trauttmansdorffů, jeho prarodiče se narodili v někdejším Československu. Je vzdáleným příbuzným bývalého šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga.

■ Vystudoval práva na univerzitě ve Štýrském Hradci, v letech 1972–1973 absolvoval vojenskou službu u jednotek OSN na Kypru.

■ V letech 1975–1979 pracoval jako studijní a výzkumný asistent a později jako odborný asistent v Institutu pro mezinárodní práva a mezinárodní vztahy na univerzitě ve Štýrském Hradci. Poté studoval evropské právo na College of Europe v belgických Bruggách.

■ Do rakouských diplomatických služeb vstoupil v roce 1981. Pracoval jako referent na rakouském zastupitelství v Ženevě a později v Bukurešti. Působil také jako spolupracovník bývalého rakouského prezidenta Kurta Waldheima.

■ V minulosti působil na velvyslanectví ve Washingtonu (1987–1991) a v Budapešti (1991–1994). V roce 1999 se stal velvyslancem v Egyptě a Súdánu, později v Portugalsku (2004–2005).

■ Rakouským velvyslancem v ČR byl od ledna 2010 do listopadu 2015. Za jeden z vrcholů svého působení v Česku považuje společný knižní projekt o česko-rakouských dějinách. V roce 2011 podepsal výzvu ambasád k podpoře pražského festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Loni v únoru obdržel Cenu města Brna za rok 2014 za to, že pomohl Brnu při návratu nábytku do vily Tugendhat nebo k záchraně Rakouské knihovny v Brně.

■ Mluví deseti jazyky: anglicky, německy, francouzsky, španělsky, italsky, arabsky, maďarsky, rumunsky, portugalsky a česky.

■ S manželkou Margit má dvě dcery a syna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner