Bývalý a současný ředitel Národní galerie Milan Knížák a Jiří Fajt se zřejmě nemají moc rádi. Knížák uvedl v roce 2010 v České televizi ohledně Fajtova působení na postu ředitele Sbírky starého umění, že kunsthistorici, kteří před ním Národní galerii řídili, ji dovedli „do naprosto dezolátního stavu“. „A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval.“

Fajt výrok odmítá a poukazuje mimo jiné na to, že jako šéf jedné ze sbírek neměl na finanční chod instituce vliv.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by Fajt galerii zcela zruinoval. Knížák se tedy musí omluvit.

Podle Knížákova advokáta Jaroslava Hostinského je výrok vytržen z kontextu. „Jde o kritiku kunsthistoriků jako ředitelů Národní galerie, ne o kritiku žalobce jako osoby,“ řekl dnes soudu. Podle obhájkyně Fajta, Štěpánky Vincencové, je ale výrok „nepřiměřený a navíc věcně nesprávný“. Knížák podle ní zasáhl do Fajtovy profesní cti a pověsti.

Knížák, který galerii vedl téměř 12 let, Fajta kritizuje dlouhodobě. Loni požadoval v otevřeném dopise po ministru kultury, aby Fajta z postu ředitele okamžitě odvolal. Knížák tvrdí, že Fajt nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii zadlužuje. Podle Fajta jde o nesmyslná obvinění.

Fajt je jedním ze tří kandidátů na profesuru, které loni v květnu odmítl jmenovat prezident Zeman. Fajtovi konkrétně vyčítal údajnou snahu o dohodu s bankou, aby část jejího sponzorského daru sloužila jako příspěvek k ředitelskému platu. Kunsthistorik se společně s Univerzitou Karlovou s prezidentem soudil, jeho žalobu soud pravomocně zamítl. Ještě se jí ale bude zabývat Nejvyšší správní soud.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner