Bývalý rumunský premiér Victor Ponta dnes v rámci přípravného řízení poprvé stanul před nejvyšším soudem. Spolu se čtyřmi dalšími osobami je obžalován ze 17 případů padělání listin, daňových úniků a praní špinavých peněz v letech, kdy ještě pracoval jako právník. Ponta odstoupil z funkce ve středu. Demise byla reakcí na protesty veřejnosti vyvolané smrtí 32 lidí při požáru v hudebním klubu v Bukurešti minulý pátek.

Na třiačtyřicetiletého politika čekalo před soudem množství novinářů, on ale na žádné otázky neodpověděl. V minulosti ale vždy trval na své nevině, připomíná agentura AFP.

Dnešní soudní jednání se zaměřilo na procedurální záležitosti a vyřizování žádostí advokátů, uvedl mluvčí nejvyššího soudu. Datum zahájení samotného procesu zatím nebylo stanoveno. Očekává se, že k tomu dojde v příštích týdnech.

V případu, který se týká let 2007–2008, jde o údajně falešné faktury vykazující práci pro advokátní kancelář Pontova přítele Dana Sovy. S tím jsou podle prokuratury také spojeny daňové úniky a praní špinavých peněz.

Protikorupční prokuratura (DNA) ale Pontu také obvinila z konfliktu zájmů, jehož se podle ní měl dopustit už v premiérské funkci, když opakovaně jmenoval ministrem osobu sobě blízkou – přítele Sovu, který je v Pontově kauze také mezi obžalovanými. Parlament ovládaný středopravou vládní koalicí tehdy odmítl premiéra zbavit imunity. Nyní Ponta již není premiérem, nicméně imunity stále požívá jako poslanec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner