Bývalý republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Dennis Hastert se podle očekávání u soudu přiznal k finančním podvodům. Prokuratura pro něj žádá až šestiměsíční trest vězení.

Hastert čelí obviněním z nelegálních převodů statisíců dolarů a ze lhaní vyšetřovatelům z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Rozsudek týkající se jeho viny má padnout 29. února. Do té doby bude bývalý kongresman na svobodě na kauci.

Třiasedmdesátiletý Hastert má za sebou 21letou kariéru v Kongresu a osmileté předsednictví Sněmovně reprezentantů v letech 1999–2007. Obviněn byl v květnu a původně vinu odmítl.

Přiznání viny ho sice nemusí ochránit před vězením, ale může zabránit zveřejnění informací o případu.

Federální prokurátor ho viní z toho, že přistoupil na vyplacení 3,5 milionu dolarů (86 milionů korun) neidentifikované osobě ze svého domovského města Yorkville ve státě Illinois za to, že tento člověk nevyzradí jeho minulé sexuální delikty. V 60. a 70. letech v Yorkvillu učil na střední škole a působil tam jako trenér.

Hastertovo nynější obvinění nezahrnuje sexuální delikty. Týká se převodů velkých sum peněz. Podle vyšetřovatelů v roce 2010 začal ze svých kont vybírat peníze tak, aby se vyhnul finanční kontrole. Celkem se pokusil zamaskovat převody více než 950.000 dolarů. Během pěti let shromáždil z bank v hotovosti asi 1,7 milionu dolarů. Dnes u soudu řekl, že si byl vědom, že se chová nelegálně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner