Moskva 27. dubna (ČTK) – Ruský soud dnes odsoudil k trestu 22 let vězení bývalého šéfa protikorupčního útvaru ministerstva vnitra Denise Sugrobova, který byl obžalován z překročení pravomoci a zločinného spolčení. Oznámila to agentura TASS. Sugrobov údajně stál v čele skupiny, která falšovala vyšetřovací spisy a vymáhala úplatky od stíhaných státních úředníků.

Skandální kauzu začala ruská policie vyšetřovat v roce 2014. Sugrobov podle soudu spolu se svým zástupcem Borisem Kolesnikovem a desítkou tajných agentů vymýšlel korupční případy, vyráběl „operativní dokumenty“ a podával nadřízeným hlášení o úplatkářství. Údajné pachatele, mezi nimiž byli i vysocí důstojníci tajné služby FSB, pak vydíral. Díky zfalšované vyšetřovací statistice dostávala skupina odměny, její členové byli povyšováni.

Sugrobov byl do odhalení kauzy považován za vycházející hvězdu ruských vyšetřovatelů, generálem policie se stal už ve 36 letech. Rozsudek soudu, který není pravomocný, ho teď o vysokou hodnost připravil.

Spolupachatel Kolesnikov souzen nebyl, protože za nejasných okolností v červnu 2014 po výslechu vypadl z šestého patra policejní budovy a zabil se. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že spáchal sebevraždu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner