Bývalý americký velvyslanec v Moskvě se ocitl na černé listině Kremlu a má zakázaný vjezd do Ruska v rámci odvety za americké sankce. „Potvrdilo se, že jsem na kremelské černé listině a nesmím do Ruska,“ uvedl Michael McFaul na twitteru.

Dozvěděl se o tom poté, co se marně snažil získat ruské vízum pro prosincovou cestu do Moskvy, kde měl působit ve službách Hillary Clintonové. Po její porážce v prezidentských volbách ale cesta do Moskvy ztratila smysl. „Už to vízum nepotřebuji,“ poznamenal diplomat.

Michael McFaul, který v Moskvě působil jako velvyslanec v letech 2012–2014, nyní přednáší na Stanfordově univerzitě. Rozhodnutí Moskvy ho velmi zklamalo. Jak dodal, do Ruska již cestoval stokrát, má tam množství přátel a strávil většinu své kariéry studiem této země.

Ruský postih si vykládá jako pomstu za to, že má blízko k prezidentu Baracku Obamovi a za to, že Spojené státy v reakci na ruskou anexi Krymu a podporu separatistů na Ukrajině zakázaly vstup do USA řadě ruských představitelů, a to i z okolí prezidenta Vladimira Putina.

McFaul se podle médií také mohl znelíbit svým komentářem k výsledku amerických prezidentských voleb, že „Putin se vměšoval do našich voleb a náramně uspěl. Chlapík.“ Později tento komentář vymazal.

Ruské ministerstvo zahraničí prostřednictvím nejmenovaného zdroje potvrdilo, že McFaul byl vskutku zařazen na sankční seznam, ale ohledně důvodu se „jako vždy“ mýlí: Nebylo to „za blízkost k Obamovi“, ale „za aktivní účast na poškozování dvoustranných vztahů a za důsledné lobování pro nátlak na Rusko“.

Ruská diplomacie kritizovala McFaula již v minulosti. Například letos v červnu napsal americký list The Washington Post, že agenti ruských tajných služeb zastrašují a šikanují americké diplomaty, zaměstnance ambasád a jejich rodiny působící v Moskvě a v několika dalších evropských metropolích. Deník se opíral o tvrzení několika diplomatů USA, mimo jiné právě i McFaula či bývalého šéfa americké ambasády v Praze Normana Eisena.

Mluvčí ruské diplomacie to ihned odmítla a přitom se tvrdě opřela právě do bývalého velvyslance USA v Rusku. „Dobře si činnost velvyslance McFaula pamatujeme. Projevil absolutní profesionální neschopnost. Jeho diplomatická mise skončila krachem,“ řekla ruská mluvčí. Její vyjádření nápadně připomíná nedávné výhrady Pražského hradu na adresu amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner