Šarži bylinného čaje, před kterou kvůli atropinu a skopolaminu v pátek varovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), prodejce stáhl z trhu už počátkem ledna. Šlo o čaj Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou s trvanlivostí do listopadu 2018.

„Stalo se tak z preventivních důvodů po zjištění podezření na výskyt zvýšeného množství tropanových alkaloidů. Problém byl způsoben naším dodavatelem bylin,“ stojí ve vyjádření společnosti Mokate Czech s.r.o., které dnes ČTK poskytl mediální zástupce Josef Brabec.

Atropin a skopolamin jsou látky s negativním účinkem na lidské zdraví a nesmějí být v potravinách přítomné. „Dle předběžné informace se v tržní síti mohly nacházet řádově tisíce kusů závadné šarže,“ uvedl v pátek mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Podle Mokate šlo o problém, který se objevil pouze u konkrétních bylinných čajů. Ostatní ovocné, černé či zelené čaje Loyd a Babička Růženka jsou vyráběny z odlišných surovin s jiným způsobem sklizně.

Nový systém kontroly kvality surovin používaných k výrobě bylinných čajů prý do budoucna zajišťuje nezávadnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner