Britský premiér David Cameron bude při dnešním jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem požadovat silnější pravomoci k omezení přistěhovalectví z ostatních unijních zemí na ostrovy. S odvoláním na vysoce postavený zdroj z britské vlády to dnes uvedla agentura Reuters.

Cameron se má dnes večer sejít s Tuskem k dalšímu kolu jednání o požadavcích Británie před očekávaným referendem o setrvání ostrovního království v unii.

Britský premiér bude podle zmíněného zdroje naléhat, aby hned po referendu mohl „zatáhnout za nouzovou brzdu“ výplaty sociálních dávek ekonomickým migrantům.

Cameron slíbil zreformovat vztahy Británie s EU a uspořádat referendum o setrvání své země v unii do konce příštího roku. Doufá, že dospěje k dohodě s lídry EU o reformách příští měsíc, aby se referendum mohlo konat co nejdříve.

Mnohé unijní země mají problém s britským záměrem omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přišli z jiných zemí EU. Původní plán Londýna předpokládal, že by na ně měli nárok jen ti, kdo v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Takový postup ale jako diskriminační odmítla řada zemí včetně Česka.

Protinávrhem Bruselu se stala „záchranná brzda“ umožňující v případě enormního tlaku na sociální systém omezit počet přistěhovalců z dalších zemí osmadvacítky. Podle Camerona tento návrh sice představuje pokrok, ale stále není dostatečný. Proto je nutné jej posílit. „Nouzová brzda“ by měla podle zdroje zůstat zatažená, dokud se problém nevyřeší, a také by měla být jen přechodným opatřením před vytvořením stálého mechanismu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner