Británie a Polsko se shodují, že je třeba posílit roli národních parlamentů v rámci Evropské unie. Konzervativní premiéři obou zemí David Cameron a Beata Szydlová to uvedli po dnešní pracovní snídani ve Varšavě. Szydlová na druhou stranu doufá, že se jí podaří přesvědčit Camerona, aby Londýn neomezoval sociální dávky přistěhovalcům, mezi nimiž jsou statisíce Poláků. Na následné schůzce s polským prezidentem se Cameron a Andrzej Duda shodli mimo jiné na potřebě prodloužení protiruských sankcí.

„Posilování role národních parlamentů je tématem, které chce Polsko i Británie respektovat a rozvíjet,“ prohlásila Szydlová, podle níž obě země mají zájem o volný evropský trh a suverenitu členských zemí. Podle premiérky je pro Polsko důležité, aby Británie zůstala členem EU a přispívala k lepšímu fungování Unie.

Nová polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) je v názorech na posílení role jednotlivých států a volnější integraci Cameronovi výrazně bližší než předchozí středopravý kabinet prosazující například rychlé přijetí eura.

Oba lídři jednali i o zásadním tématu, u kterého je jejich postoj rozdílný: britský premiér dlouhodobě mluví o omezení sociálních dávek pro přistěhovalce v Británii, mezi nimiž je přibližně 850.000 Poláků. Szydlová po jednání o této otázce prohlásila, že „existují návrhy britské vlády v rámci reformy EU, které pro nás nejsou akceptovatelné“. Obě vlády však podle ní budou situaci cizinců v Británii společně řešit.

„I v této nejobtížnější, sociální otázce jsme se shodli, že budeme hledat společné řešení. Myslím, že s ohledem na politickou vůli, kterou jsem v Polsku viděl, ho můžeme najít,“ řekl novinářům Cameron.

Britský premiér do Polska přijel ve středu večer z Rumunska, kde stejně jako ve Varšavě jednal především o reformě Unie.

Cameron slíbil britským voličům uspořádat do konce roku 2017 referendum o dalším členství země v EU. Dohoda mezi Bruselem a Londýnem má být jedním z témat unijního summitu, který se uskuteční příští týden.

Společnou řec dnes podle Camerona obě země našly i v otázce posílení přítomnosti vojsk NATO ve východních zemích Aliance, po němž Varšava volá. Britští vojáci se účastní cvičení v Polsku a piloti patrolují nad Baltským mořem, uvedl premiér. „Chceme však dělat více, Británie je jednou z prvních zemí, které poskytly své vojáky do sil rychlé reakce NATO, a snaží se o přítomnost Aliance v její východní části,“ dodal.

Bezpečnostní témata probíral Cameron i s prezidentem Dudou, se kterým mimo jiné hovořil o uprchlících proudících do Evropy. Oba politici se shodli, že evropské země by měly co nejvíce pomáhat Syřanům přímo v jejich regionu a podporovat ty blízkovýchodní země, které je mohou přijmout.

Cameron s Dudou jednali také o konfliktu na Ukrajině a o přístupu svých zemí k Rusku. „Oba pánové se velmi zřetelně shodli, že je třeba prodloužit sankce proti Rusku v souvislosti s ukrajinskou krizí a že minské dohody (o řešení situace na východě Ukrajiny) nejsou zcela naplňovány,“ řekl novinářům šéf Dudova úřadu Krzysztof Szczerski.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner