Britský premiér David Cameron se ironicky svěřil královně Alžbětě II., že na summit proti korupci, který se tento týden bude konat v Londýně, směřují i zástupci zřejmě nejzkorumpovanějších zemí světa. Výslovně přitom zmínil Nigérii a Afghánistán, vyplývá ze záběru televize ITV.

Konverzace s královnou se zúčastnil i canterburský arcibiskup Justin Welby, který namítl, že „zrovna tento konkrétní prezident zkorumpovaný není“, aniž upřesnil, koho tím měl na mysli. Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow se také připojil poznámkou: „Dá se předpokládat, že přijíždějí na vlastní náklady?“

Protikorupční summit se bude zabývat především otázkou další existence daňových rájů, a to v době, kdy ještě zdaleka neutichla kauza Panamských dokumentů (Panama Papers). Ta znovu připomněla, jak zejména bohatí lidé a firmy ukrývají peníze v zemích, kde neplatí vysoké daně, a vyhýbají se tak vyšším daňovým poplatkům ve svých zemích. Potíže kvůli aféře měl i Cameron, jehož otec tohoto způsobu podnikání využíval legálně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner