Britský premiér David Cameron dnes v parlamentu obhajoval chystané rozšíření britských náletů na pozice takzvaného Islámského státu (IS) i do Sýrie. Británie by tak podle něj měla pomoci snížit a zlikvidovat hrozbu, kterou IS představuje. Britský parlament by měl rozšíření zapojení královského letectva (RAF) do úderů schválit dnes pozdě večer. Potřebnou většinu pro schválení svého návrhu má vláda v parlamentu podle všeho zajištěnou.

„Domnívám se, že už prostě nemůžeme déle čekat. Musíme teď jednat,“ řekl Cameron před poslanci Dolní sněmovny v debatě před hlasováním. IS podle Camerona představuje „zlý kult smrti“, jenž je nebezpečný Británii. Ta nesmí svou „národní bezpečnost svěřit do rukou jiných“, zdůraznil ministerský předseda s poukazem na USA a Francii, které už vzdušné útoky v Sýrii provádějí. Z bašty IS, syrského města Rakka, jsou podle Camerona plánovány útoky na Brity.

Už na začátku desetihodinové rozpravy bylo prakticky jasné, že při hlasování ve 23:00 SELČ získá vládní návrh solidní většinu.

Ve vládním táboře je sice zhruba tucet odpůrců náletů, ale Camerona dnes naopak podle britských médií hodlá podpořit pravděpodobně přes 50 opozičních poslanců. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, sám odpůrce náletů, nechal poslancům své strany pro hlasování volnou ruku.

Corbyn varoval, že nálety „téměř nevyhnutelně povedou k smrti nevinných“. Kromě toho podle něj existuje riziko, že Británie do války zabředne a bude nakonec muset zasáhnout i na zemi, což ale Cameron dosud rezolutně odmítá.

Cameron dnes zdůraznil, že britské stíhačky mohou v Sýrii nasadit vysoce přesné zbraně, které snižují pravděpodobnost civilních obětí. Premiér připustil, že IS nelze porazit jen leteckými útoky, ale ty podle něj mohou urovnat cestu „umírněným“ syrským bojovníkům, jejichž počet odhadl na 70.000.

Zostření boje podle Corbyna rovněž zvyšuje pravděpodobnost teroristických útoků v Británii a naopak komplikuje politické řešení situace v Sýrii, kterou zmítá občanská válka.

Britská televize BBC informovala, že britští piloti by mohli podniknout první nálety v Sýrii už během několika dnů nebo hodin od schválení.

Dosud RAF podniká údery na pozice IS výhradně v Iráku. V roce 2013 britští poslanci letecké údery v Sýrii odmítli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner