Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové podle odhadů televize ZDF ztratila hlasy ve všech třech spolkových zemích, kde se dnes konaly volby. V Sasku-Anhaltsku přesto zvítězila, v Bádensku Württembrsku skončila druhá za Zelenými a v Porýní-Falci za sociální demokracií (SPD). Výrazně uspěla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která získala od deseti do 21,5 procenta. Volby byly považovány za hodnocení politiky Merkelové v uprchlické krizi.

Se ztrátami se potýká také SPD, která je menším partnerem ve spolkové vládě Merkelové. V Porýní-Falci sice podle odhadů dokázala zvítězit a posílit o dva procentní body, v Bádensku-Württembersku ale oslabila o deset procentních bodů a její podpora se pohybuje na úrovni AfD. V Sasku-Anhaltsku ztratila devět procentních bodů a skončila až na čtvrtém místě.

Zelení poprvé v historii zvítězili v německých zemských volbách, když v Bádensku-Württembersku podle odhadů získali 32,5 procenta hlasů. CDU získala 27,5 procenta a proti roku 2011 ztratila 11,5 procentního bodu. Třetí SPD získala 13 procent, AfD o půl procentního bodu méně. Do zemského sněmu se dostala ještě liberální FDP, získala osm procent.

V Sasku-Anhaltsku má CDU 30,5 procenta, o dva body méně než v roce 2011. Na druhém místě skončila AfD s 21,5 procenta, třetí je postkomunistická Levice s 16,5 procenta. SPD skončila až čtvrtá s 12 procenty, na hranici pěti procent nutné pro vstup do zemského sněmu se pohybují Zelení a FDP.

V Porýní-Falci zvítězila SPD s 37,5 procenta, CDU získala 33 procent hlasů a proti minulým volbám ztratila dva body. Strana tak promarnila náskok pěti procentních bodů na SPD, který měla ještě na začátku roku. AfD v zemi získala deset procent, FDP 6,5 procenta. Zelení, kteří s SPD dosud vládli, se pohybují na pětiprocentním prahu a není jisté, zda se dostanou do zemského sněmu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner