Němečtí křesťanští demokraté byli v čele s Angelou Merkelovou vždy pro vyrovnané vládní hospodaření i pro relativně nízké daně (v porovnání s německými socialisty). Na některá témata však postupem času změnili většinový stranický názor. Rozhodli se např. pro zničení všech německých jaderných elektráren a jejich nahrazení mimo jiné elektrárnami uhelnými. Nyní se zase vyslovili pro zpřísnění azylové politiky (ačkoli kvůli snahám o větší obranu proti „polským instalatérům“ kritizovala kancléřka Merkelová britskou vládu) a také pro zákaz nošení burek na některých místech (zejm. veřejných) a v některých situacích.

Jednomyslně přijaté usnesení s názvem Orientace ve složitých časech i další závěry dvoudenního sjezdu v Essenu ukazují na témata, která budou hrát důležitou roli ve volební kampani před parlamentními volbami na podzim příštího roku.

Už v úterý se pro co nejširší zákaz úplného zahalování obličeje vyslovila německá kancléřka a staronová předsedkyně CDU Angela Merkelová. Nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči, by podle představ křesťanských demokratů mělo být zakázané například ve školách a školkách, u soudů, na úřadech, při demonstracích nebo při řízení auta.

CDU se v usnesení také vyslovila pro zpřísnění azylové politiky a důslednější postup vůči odmítnutým žadatelům o azyl. Zároveň vyloučila zvyšování daní nebo zavedení daně z majetku, o které uvažuje třeba strana Zelených.

Nejsilnější německá parlamentní strana dnes také vyzvala Turecko k dodržování migrační dohody mezi EU a Ankarou a kritizovala omezování občanských svobod po letním neúspěšném puči části turecké armády. CDU dále požaduje vytvoření tranzitních zón pro běžence v blízkosti hranic nebo úpravu německé ústavy, v níž by podle představ strany měla stát věta, že jazykem spolkové republiky je němčina.

Největší spory se vedly o úpravu u dvojího občanství, která by se v praxi dotkla hlavně německých Turků. Dnes si v Německu narozené děti cizinců mohou ponechat občanství svých rodičů i to německé. Těsná většina delegátů ale schválila usnesení, aby se takové děti po dovršení plnoletosti musely rozhodnout pouze pro jedno z obou občanství.

Rozdělení strany v této otázce podtrhlo vyjádření kancléřky Merkelové, která přijatý závěr odmítla a prohlásila, že v současném volebním období se nic na věci měnit nebude. Případný návrh by stejně v parlamentu nejspíš nenašel dostatečnou podporu. Proti je sociální demokracie i opozice. Usnesení dnes kritizovaly také turecké spolky v Německu.

Zatímco dnes sjezd CDU řešil hlavně programové otázky, v úterý se zabýval i otázkami personálními. Do čela strany si již podeváté zvolil Angelu Merkelovou. Její zisk – 89,5 procenta – byl ale nejnižší za 11 let, kdy je kancléřkou. Pozorovatelé to přičítají zejména její dřívější uprchlické politice, s níž se část straníků nesmířila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner