Berlín 16. října (zpravodaj ČTK) – Křesťanští demokraté (CDU) nedosáhli podle šéfky strany a německé kancléřky Angely Merkelové svého volebního cíle, když v zemském hlasování v Dolním Sasku skončili až druzí. Podařilo se ale alespoň zabránit pokračování koalice sociálních demokratů (SPD) a Zelených v této spolkové zemi. Merkelová to dnes řekla na tiskové konferenci v Berlíně.

Nedělní předčasné volby ve druhé největší a čtvrté nejlidnatější spolkové zemi vyhrála SPD se ziskem 36,9 procenta hlasů, před CDU, které důvěru dalo 33,6 procenta hlasujících, což bylo nejméně od roku 1959. Strana tak zaznamenala druhý výrazný neúspěch za poslední tři týdny. V zářijových celoněmeckých volbách totiž spolu se sesterskou CSU dostala jen 32,9 procenta hlasů, což bylo nejméně od prvních poválečných voleb v roce 1949.

Ve výsledku dolnosaských voleb se podle Merkelové odráží i spokojenost tamních občanů se zemskou politikou. Je podle ní nyní na tamním premiérovi Stephanu Weilovi (SPD), aby oslovil partnery, s nimiž by mohl sestavit nový kabinet.

Šéfka německé vlády dnes také vyjádřila přesvědčení, že výsledek CDU v Dolním Sasku neoslabuje její pozici před začátkem předběžných rozhovorů se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o vládě na celoněmecké úrovni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner