Německo nejspíš znovu povede velká koalice. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se totiž podle serveru Spiegel Online po celonočním jednání dohodly na znění koaliční smlouvy. Stejnou informaci přinesla i veřejnoprávní televize ARD. Agentura DPA poznamenává, že ale ještě zbývá doladit drobnosti.

Závěrečná část vyjednávání se proměnila ve čtyřiadvacetihodinový maraton schůzek šéfů trojice stran i širších vyjednávacích týmů, který se ke konci podařilo dotáhnout až dnes dopoledne. Spory se během noci vedly jak o programu, tak o rozdělení ministerstev.

Koaliční smlouvu, kterou by už dnes trojice stran mohla představit veřejnosti, budou v příštích týdnech schvalovat sjezdy CDU a CSU a také vnitrostranické referendum SPD. Právě souhlas sociálních demokratů není ale úplně jistý. Pokud ho nakonec udělí, mohla by už třetí velká koalice za poslední čtyři volební období vzniknout v první polovině března.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner