Berlín 26. července (zpravodaj ČTK) – Necelé dva měsíce před německými parlamentními volbami se zdá, že konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové směřuje k dalšímu jasnému vítězství. Před druhými sociálními demokraty má podle aktuálního průzkumu veřejného mínění pro magazín Stern a televizi RTL náskok 18 procentních bodů.

CDU/CSU, která usiluje už o čtvrté vítězství v parlamentních volbách v řadě, by dalo hlas 40 procent Němců, zatímco SPD jen 22. Konzervativní unie by tak zářijové hlasování mohla vyhrát ještě větším rozdílem než před čtyřmi lety, kdy dostala 41,5 procenta hlasů, zatímco sociální demokraté 25,7 procenta.

Že si setrvání Merkelové ve funkci voliči přejí, dokazuje také srovnání jejích preferencí s vyzyvatelem s řad sociální demokracie Martinem Schulzem. Pokud by Němci volili kancléře přímo, dalo by Merkelové hlas 52 procent z nich, zatímco Schulzovi jen 23 procent. Ještě v únoru přitom Schulz v tomto srovnání dokázal Merkelové konkurovat.

Vedle stran současné vládní koalice by se do Spolkového sněmu měli dostat také Levice s devíti procenty, svobodní demokraté (FDP) a Zelení s osmi a Alternativa pro Německo (AfD) se sedmi procenty.

Většinovou vládu by v případě volebního výsledku, jaký předpokládá průzkum, mohla CDU/CSU sestavit s SPD, ale také s FDP nebo Zelenými.

V dalších průzkumech veřejného mínění z poslední doby se náskok CDU/CSU nad SPD pohyboval mezi 12,5 a 16 procentními body.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner