Rada pro lidská práva, působící při ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, vyzve šéfa státu, aby zareagoval na výroky vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova. Televizi Dožď to řekl místopředseda rady Jevgenij Bobrov.

Kadyrov při nedávné schůzce s novináři v Grozném vybídl zacházet s opozičními politiky jako s „nepřáteli lidu“ a „zrádci, kterým není nic svaté“. Za dob komunistického diktátora Josifa Stalina se „nepřátelé lidu“ a „zrádci“ obvykle stříleli. Kreml se dosud ke Kadyrovovým výrokům nevyjádřil.

Bobrov připustil, že Putin nejspíše nebude hned tak reagovat, ani nesáhne po nejtvrdším trestu – odvolání. Ale prý si udělá u Kadyrova další minus. Rada by se podle Bobrova měla obrátit i na generální prokuraturu, aby prozkoumala, zda se Kadyrov nedopustil trestného činu.

„Pokud se politická činnost naší málo početné opozice odehrává v rámci ústavy, nikdo nemá právo uplatňovat vůči ní úřednickou, soudní či jinou svévoli,“ prohlásila úřední ombudsmanka Ella Panfikovová o „škodlivých“ výrocích hlavy Čečenska. Vzápětí čelila přívalu kritiky i urážek Kadyrovových přívrženců: prý si má vzít kapky na uklidněnou a čečenskému vládci se omluvit. Šlo zřejmě o narážku na osud dosud neznámého regionálního politika Konstantina Senčenka, který vypustil do sociálních sítí čím dál populárnější hlášku, že „Kadyrov je ostuda Ruska“. Ale o den později byl donucen se omluvit.

„Dalo se čekat, že dříve nebo později se čečenský problém dostane na celostátní úroveň. Na počátku byla Politkovská, pak Estěmirovová a nakonec Němcov,“ napsal opoziční poslanec Dmitrij Gudkov na webu moskevské stanice Echo Moskvy v připomínce na vraždy novinářky Anny Politkovské, ochránkyně lidských práv Natalje Estěmirovové a opozičního politika Borise Němcova, z nichž opozice podezírá Kadyrova a jeho lidi. Nad vším dosud Kreml zavírá oči, ale pobouření Rusů nad řáděním čečenského vládce podle Gudkova dosáhlo takové míry, že prý Putin raději mlčí, protože si nemůže dovolit svého chráněnce veřejně podpořit.

Liberální list Vedomosti ale Ramzana Kadyrova ocenil jako „člověka týdne“. Rusku je prý nesmírně užitečný: vždy totiž říká pravdu, než aby pseudodemokraticky klamal či diplomaticky kličkoval, a to i v případech, kdy se pravda rozchází s oficiálním stanoviskem. Kupříkladu Čečence podezřelé z Němcovovy vraždy oslavuje jako nebojácné bojovníky a skutečné vlastence. „Ale hlavní je, že Kadyrov na rozdíl od mnoha jiných náčelníků nejen mluví. Jeho slova se dříve či později splní… V tom překonal i Vladimira Putina,“ připustil list Vedomosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner