Český občan, který minulý týden v pátek za neobjasněných okolností vyvolal u armádního zařízení ve Spojených státech bombový poplach, nebude kvůli incidentu obviněn. Oznámil to vojenský závod Picatinny Arsenal, kde se událost stala, napsal dnes portál New Jersey Herald. Šestačtyřicetiletému Čechovi, který se podle úřadů prokázal propadlými doklady, ale nadále hrozí vyhoštění. Prozatím není jasné, kdy se imigrační soud bude jeho případem zabývat.
Mluvčí vojenské areálu Frank Misurelli ve středu řekl, že proti Čechovi nebude vzneseno žádné obvinění. Zároveň odmítl upřesnit, co přesně se v pátek u zařízení Picatinny Arsenal stalo. V úterý vojenské zařízení, kde jsou vyvíjeny konvenční zbraně, uvedlo, že obvinění muže vyloučeno není.
Prozatím je oficiálně známo jen to, že Čech přijel s osobním vozem k bráně pro nákladní automobily. Ostraha ho považovala za možnou hrozbu a vyhlásila bombový poplach s evakuací asi 5000 lidí, žádnou trhavinu ve voze ale pyrotechnici nenašli. Čecha na místě zadržela imigrační policie a umístila ho do vazby.
Podle nepotvrzených informací byl vůz přetížen a byly v něm kanystry, dráty a bedny s nářadím, což ostraha vyhodnotila jako podezřelé. Picatinny Arsenal tuto zprávu nepotvrdil a sdělil, že bezpečnostní postupy nebude komentovat. Stále také není jasno, s jakým záměrem Čech k zařízení přijel a zda chtěl do areálu, jak některá armádní prohlášení uváděla.
V pondělí americké úřady uvedly, že Čech měl neplatný pas, kterým se u kontroly prokázal. Newyorský generální konzul Martin Dvořák ČTK řekl, že podle záznamů českého konzulátu prošlý pas nemá, má ale zřejmě propadlé americké vízum. V úterý pak vojenské zařízení sdělilo, že Čech měl prošlou registraci vozu a nepředložil řidičský průkaz, za což byl pokutován.
V diskuzích pod články amerických médií, která o incidentu informují, vyjadřují čtenáři o celém případu pochybnosti. Častý názor je, že ostraha se zbytečně vyplašila a úřady nyní informačním embargem selhání či přehnané jednání stráže maskují. Další čtenáři zase poukazují na to, že jeden nešťastný Čech beze zbraní dokázal vyvolat rozsáhlý dopravní chaos. V rámci bezpečnostních opatření totiž úřady uzavřely i nedalekou mezistátní dálnici, což pro řidiče znamenalo několikahodinové komplikace.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner