Praha 13. dubna (ČTK) – Celníci při čtyřdenní kontrolní akci odhalili v Česku 28 nelegálních heren. Zajistili 118 automatů a 278.000 korun, které měly sloužit k výplatě výher. Do kontrol se zapojilo přes 200 celníků. Oznámili to dnes na tiskové konferenci.

Celníci v minulém týdnu zkontrolovali 120 subjektů. Porušení zákona odhalili ve 41 případech. Nelegální herny objevili v Teplicích, Praze, Písku, Brně, Zákupech, Přešticích a Jesenici u Prahy. Celníci v hernách zabavili 91 klasických výherních automatů, 27 videoloterijních terminálů, čtyři kvízomaty nebo dvě rulety.

Podle vedoucího odboru dohledu celní správy Petra Müllera se všechny případy řeší ve správním řízení. Pokud nelegální hernu provozovala firma, hrozí jí pokuta do 50 milionů korun. Fyzické osobě hrozí pokuta až milion korun. Podle Müllera se však také při správním řízení zjišťuje, zda nebyl spáchán trestný čin. „V případě podezření se to předává policejním orgánům,“ doplnil.

V dalších 13 případech celníci odhalili pochybení u provozovatelů legálních heren. Chyby se týkaly nejčastěji toho, že neměly vyvěšený návštěvní řád, herní plán či ceduli s provozní dobou. I tyto případy se řeší ve správních řízeních.

Při kontrolách celníci objevili také nezdaněné výrobky. Šlo o šest kilogramů nezdaněného tabáku, 300 kartonů cigaret a 255 litrů alkoholu.

Celníci mohou vstupovat do heren kvůli kontrolám od začátku letošního roku, kdy jim to umožnil nový zákon o hazardních hrách. Podle zástupce generálního ředitele celníků Lumíra Šatrana od té doby bylo zkontrolováno 452 subjektů a kontroly odhalily 110 případů porušení zákona a 40 nelegálních heren. Celníci zajistili 358 hracích zařízení a 1,5 milionu korun.

Podle informací celníků zatím nebylo žádné ze správních řízení pravomocně ukončeno. „Ta řízení zatím běží a v současné době se vyhodnocují. Vycházíme z nového právního předpisu, který je čerstvý a zatím nemám informace, že by sankce byla udělena,“ dodal Šatran.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner