Významné ocenění Spravedlivý mezi národy za záchranu Židů dostal další z Čechů. Cenu, kterou uděluje izraelský památník obětí holokaustu Jad Vašem, získal in memoriam někdejší československý konzul v Marseille Vladimír Vochoč. Na přelomu 30. a 40. let vydával pasy židovským uprchlíkům, díky nimž se mohli dostat do bezpečí v zámoří. Informoval o tom server iDNES.cz. Titul podle webu památníku dostalo dosud 115 Čechů a Češek.

„S radostí potvrzujeme, že panu Vladimíru Vochočovi, který v letech 1938 až 1941 působil jako český konzul v Mareseille, byl titul Spravedlivý mezi národy opravdu udělen. V průběhu tohoto léta by mělo dojít k slavnostnímu předání medaile jeho pozůstalým. Na přesném datu předávací ceremonie i její podobě pracujeme,“ řekla mluvčí izraelského velvyslanectví v Praze Mahulena Červená.

Podle serveru Vochoč, který zemřel v roce 1985 ve věku 91 let, vystavoval jako československý konzul židovským uprchlíkům pasy. Mohli se pak přes Španělsko a Portugalsko dostat do zámoří. Uprchnout se tak podařilo například historikovi Konradu Heidenovi, satirikovi Walteru Mehringovi, spisovateli Leonhardu Frankovi či byzantologovi Ernstu Steinovi.

Kolik pasů Vochoč vydal, se nedá dohledat. Měl ale dohodu s mladým Američanem, který dorazil na pomoc intelektuálům a antifašistům. Cestovní doklady vystavoval na jeho doporučení. Američan na oplátku financoval výrobu pasů. Z Francie dostal kolem 2500 lidí. Vochoče v březnu 1941 zadržel tehdejší vichistický režim. Po pár měsících se mu podařilo uprchnout. Působil pak v exilové administrativě v Londýně. Komunistický režim v Československu ho v 50. letech odsoudil ve vykonstruovaném procesu na třináct let. Ve vězení strávil téměř sedm let, propuštěn byl v roce 1960 na amnestii.

Cenu Spravedlivý mezi národy uděluje památník památky holokaustu Jad Vašem v Izraeli lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů. Titul podle webu památníku dosud získalo 26.119 lidí, z nich 115 z ČR.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner