K účasti na přípravě loňského zmařeného pokusu o převrat v Černé Hoře, o němž jsme vás dnes již informovali, se přiznalo dalších pět Srbů. Informují o tom černohorská média. Podobnou dohodu o vině a trestu předtím uzavřeli s černohorskou prokuraturou tři jiní Srbové a vrchní soud v Podgorici jim 16. února uložil pětiměsíční trest vězení.

Podle listu Pobjeda pětice „kajícníků“ se v rámci dohody přiznala k zapojení do zločinecké organizace. Za to by měla za mřížemi strávit pět měsíců. Všech pět smělo po uzavření dohody opustit vazební věznici s podmínkou, že do ukončení soudního řízení neopustí území Černé Hory.

Černohorská policie loni 15. října, den před parlamentními volbami, zatkla dvě desítky osob podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího premiéra Mila Djukanoviče a dosadit k moci proruské vedení. Černohorské úřady z komplotu záhy obvinily srbské a ruské nacionalisty.

Představitelé proruské opozice ale tvrdí, že případ je jen Djukanovičovým komplotem, jehož cílem bylo zajistit výrazné volební vítězství vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS). Strana sice říjnové volby vyhrála, ale nezískala v parlamentu absolutní většinu a musela vytvořit koaliční vládu.

Moskva jakoukoli ruskou účast na plánovaném převratu v Černé Hoře důrazně popřela.

Tři Srbové odsouzení minulý týden při výpovědích před soudem přiznali, že se měli násilím dostat do budovy zákonodárného sboru v Podgorici a tam počkat na další rozkazy, pokud opoziční proruská Demokratická fronta volby prohraje.

Na svobodě zůstává podle médií svědek spolupracující s prokuraturou, jímž je srbský státní příslušník Aleksandar Sindjelić. Právě on prý během příprav puče navštívil Moskvu na pozvání ruského občana Eduarda Šišmakova, který je podle vyšetřovatelů příslušníkem ruské vojenské zpravodajské služby a stál v pozadí chystané akce, jejímž cílem bylo zabránit vstupu Černé Hory do NATO.

Záměry spiklenců však podle prokuratury těsně před volbami prozradil bývalý srbský policista v Kosovu Mirko Velimirović. Přiznal, že v Kosovu kupoval zbraně, ale shromážděný arzenál pak zničil a plán organizované skupiny prozradil policii. Soud ho už v prosinci potrestal půlročním odnětím svobody.

Černohorská speciální prokuratura pro závažnou trestnou činnost podle médií vyšetřuje kvůli podezření z účasti na pokusu o převrat 25 lidí. Jsou mezi nimi i dva čelní představitelé Demokratické fronty Andrija Mandić a Milan Knežević. Oba jsou poslanci a parlament je kvůli vyšetřování případu zbavil imunity.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner