Pěti měsíci vězení potrestal dnes vrchní soud v černohorské Podgorici dalších pět Srbů, kteří se po dohodě s prokuraturou přiznali k účasti na přípravě loňského zmařeného pokusu o převrat v Černé Hoře. Celkem tak už bylo za zapojení do tohoto případu odsouzeno osm spiklenců, vesměs srbských občanů, informovala černohorská média.

Černohorská policie loni 15. října, den před parlamentními volbami, zatkla dvě desítky osob podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího premiéra Mila Djukanoviče a dosadit k moci proruské vedení. Černohorské úřady z komplotu záhy obvinily srbské a ruské nacionalisty.

Speciální prokuratura pro závažnou trestnou činnost podle médií z účasti na pokusu o převrat podezřívá 25 lidí. Jsou mezi nimi i dva čelní představitelé opoziční Demokratické fronty Andrija Mandić a Milan Knežević. Oba jsou poslanci a parlament je kvůli vyšetřování případu zbavil imunity.

V polovině února vrchní soud v Podgorici už odsoudil rovněž k pěti měsícům vězení tři jiné Srby, kteří se po dohodě s prokuraturou k účasti na spiknutí přiznali. Před soudem vypověděli, že jejich úkolem bylo dostat se násilím do budovy zákonodárného sboru v Podgorici a tam počkat na další rozkazy, pokud proruská Demokratická fronta volby prohraje.

Ke stejnému záměru dostat se do parlamentu násilím přes policejní kordon kolem sídla zákonodárného sboru se přiznala i pětice Srbů, která byla odsouzena dnes.

Záměry spiklenců podle prokuratury však těsně před volbami prozradil bývalý srbský policista v Kosovu Mirko Velimirović. Přiznal, že v Kosovu kupoval zbraně, ale shromážděný arzenál pak zničil a plán organizované skupiny prozradil policii. Soud ho už v prosinci potrestal půlročním odnětím svobody.

Představitelé proruské opozice ale tvrdí, že případ je jen Djukanovičovým komplotem, jehož cílem bylo zajistit výrazné volební vítězství vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS). Strana sice říjnové volby vyhrála, ale nezískala v parlamentu absolutní většinu a musela vytvořit koaliční vládu.

Moskva jakoukoli ruskou účast na plánovaném převratu v Černé Hoře důrazně popřela.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner