České firmy prý porušují embargo, které kvůli krizi na Ukrajině zavedly proti Rusku EU a USA. Píše to polský deník Rzeczpospolita. Podle novinářů, kteří získali prodejní dokumenty, jsou pušky z České republiky původně určeny myslivcům. Podle polského listu ale není vyloučeno, že americké a německé zbraně končí u proruských separatistů.

Dodavatelé ale podle ČTK odmítají, že by pušky mířily k vojenským jednotkám. K porušení embarga podle Evropské unie nemusí dojít v případě, že se skutečně jedná o sportovní nebo lovecké zbraně.

„České firmy v únoru dodaly ruským odběratelům americké automatické pušky Bushmaster 90705, 90838 a 90899, DPMS RFA 3-3G2 a německé Heckler-Koch a munici a rovněž pistole typu Sig Sauer. Je to výzbroj, kterou používají elitní speciální jednotky v řadě zemí, mimo jiné i americké Delta Force a námořnictvo,“ napsal polský deník. Na fakturách jsou jako dodavatelé vedeny i české firmy Exim-Arms a Cairo CZ.

Podle Rzeczpospolita putují zbraně do rukou proruských separatistů, nebo mohou být použity jako provokace. Mohly by totiž sloužit jako důkazy, že USA podporuje ukrajinskou armádu. „To je více než pravděpodobný scénář, protože Rusové mají vlastní dokonalé pušky a nemusejí výzbroj kupovat v zahraničí,“ vysvětluje list.

Česká strana se nařčení z porušování embarga brání. „Máme záruky, že odběratelé jsou soukromé osoby. Zboží nekončí ve vojenských nebo polovojenských jednotkách,“ řekl podle ČTK Jan Jindřich, který dohlíží na export českých zbraní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner